Хочеш дізнатися правду – читай акти органів влади!

Оксана Ващук
10.09.2011 - 17:35

Народовладдя “по-українськи”, зазвичай, закінчується походом на вибори і  обранням  нової влади, яка так само, як і  попередня, викликає розчарування, бо обіцяє одне та   інше робить.  Пересічному громадянину насправді мало відомо, що відбувається за лаштунками влади. Очевидно, причиною цього є слабкий суспільний контроль за діями влади. Що ж можна змінити?  Варто взяти до уваги, що  будь-яка дія органу влади оформляється у вигляді певного документа. Скажімо, Указ Президента, Постанова КМ України, розпорядження голови ОДА тощо  мають безпосереднє відношення до нашого щоденного життя, адже дозволяють оформити передачу земельної ділянки у власність, виділити кошти з державного бюджету, затвердити порядок отримання інформації. 

Офіційний текст цих документів не може «прикрасити» піар-служба органу влади, «вирівняти» статистична звітність, чи пом’якшити красномовність службовців та перших осіб. Такі документи є завжди актуальним і, чи не єдиним, правдивим джерелом інформації про діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування. Саме тому спосіб їх оприлюднення має принципово важливе і практичне значення. Він має бути доступним та зручним для кожної людини, дешевим для бюджету органу влади.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» говорить, що доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного її оприлюднення:в офіційних друкованих виданнях;на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет;на інформаційних стендах;будь-яким іншим способом.

Інформаційні стенди – швидко, просто, зручно…

Інформаційні стенди дозволяють дуже швидко і економно оприлюднювати інформацію. Проте, вони здебільшого розташовані в приміщеннях органів влади. Такий спосіб ознайомлення доступний для громадян, які проживають поруч з цим органом, працюють в ньому, або часто бувають у справах.  З кожним новим прийнятим актом, інформація, що характеризує діяльність органу влади, змінюється. Це вимагає її систематичного оновлення. А як розмітити на інформаційному стенді усі акти?

Отже, з точки зору оприлюднення саме актів органів влади, інформаційні стенди є добрим способом тільки для населення невеликих сіл та селищ, і тільки на певний період часу. Він може використовуватись як додатковий, і має обов’язково доповнюватись доступним для населення архівом.

Офіційні веб-сайти органів влади – прогресивно, практично, доступно…?

Використання сучасних інформаційних технологій, в контексті обговорюваної проблеми, виправдовує очікування. Проте, тільки до певної межі. Теоретично, для ознайомлення з діяльністю органів влади та місцевого самоврядування через офіційний веб-сайт необхідно: мати доступ до мережі Інтернет;володіти навичками користування комп’ютером та мережею Інтернет;

Навіть, якщо Ви досвідчений користувач, ніхто не гарантує безумовного успіху в оперативному отриманні інформації. По-перше, веб-сайти органів влади часто поновлюються, змінюють свою структуру, у зв’язку з чим припиняють свою роботу на час реконструкції. По-друге, здебільшого, вони оснащені незручними, або й взагалі не володіють пошуковими системами. По-третє, не всі органи влади мають свої офіційні веб-сайти і тільки поодинокі - на офіційному рівні закріпили доменне ім’я. По-четверте, і найгірше, окремі акти мають дивну здатність «зникати» з офіційного веб-сайту.

Тож, такий спосіб оприлюднення актів є дуже зручним, але ненадійним. На теперішньому технологічному рівні роботи органів влади України, він може використовуватися лише  як додатковий.

Офіційні друковані видання – недешево, але практично

З-поміж усіх наведених способів донесення інформації від влади  до громадян опублікування актів в офіційних друкованих виданнях, хоча й потребує додаткових витрат, проте точно захищене від фальсифікацій. Розміщення кількох примірників випусків офіційних друкованих видань органів влади в центральних бібліотеках дозволяє зробити їх доступними  навіть у вихідні дні. Зручною  також  може бути підписка  на таке видання. І ще один цінний аргумент. Для того, щоб публікувати акти, орган влади не мусить утримувати своє власне видання, що невиправдано дорого. Він може укласти договір з будь-яким ЗМІ на таке опублікування, або об’єднуватися з іншими органами. Було б бажання…

 

Оксана Ващук, програмний директор центру „НАШЕ ПРАВО”

Коментарі:
Попередні записи
Оксана Ващук
06.06.2012 - 18:45
Сьогодні простояла на Чернівецькому вокзалі 3 години, щоб зробити 2 про
Оксана Ващук
02.03.2012 - 10:45
Прийняття Закону “Про доступ до публічної інформації” та широка громадська кампанія на його підтримку породили величезні, подекуди, нереальні очікування від органів влади.
Оксана Ващук
27.07.2011 - 02:14
Прийняття Закону України "Про доступ до пу

Створено і підтримується ІПЦ НАШЕ ПРАВО.
(c) 2006 - 2017 р.

bigmir)net TOP 100